Adak Etinden Kimler Yiyemez?

Adak terimi, fıkıh olarak yükümlülüğünün olmadığı ancak bir dilek ya da Allah rızası için ibadeti yerine getirerek ibadetin gerçekleştirilmesidir. Örnek verecek olursak, eğer araba alırsam bir kurban keseceğim gibi adak adama sonucunda, dileğiniz gerçekleştiğinde Allah’a şükretme amaçlı kurban kesilmesidir.

Adak Kurbanı Nedir?

Adak Kurbanı, farz ya da vacip kılınmış olmasa da, yapılacağına dair Allah’a söz verilmesi ile gerçekleştirilen bir ibadet şeklidir. Adak kurbanı olarak kesilen hükümde; “Kurban adayan bir kimsenin o kurbanı kesmesi vaciptir.” Eğer bir kişi adak adarken, bir koşul ya da isteğin gerçekleşmesine bağlı bir durum yaratmış ise, isteğin gerçekleşmesi ile söz verdiği adağı yerine getirmelidir.

Adak Kurbanının Etinden Kimler Yiyebilir?

Adak için kesilmiş olan kurban eti, adağı olan kişi, eşi, anne ve babası, ninesi ve dedesi, çocukları, torunları yemesi doğru değildir ve dinimizde caiz olmadığı belirtilir. Bunlar haricinde fakirlik durumu olan insanların adak kurban etinden yemesinde herhangi bir sorun bulunmaz.

Düğün, kutlama ya da belli bir amaç için varlıklı kimselerin, yediği et kadar miktar tespit edilmeli ve bu miktar bedeli kadar fakire tasadduk edilmelidir.

Adak Kurbanı Ne Niteliklerde Olmalıdır?

Adak Kurbanı
Adak Kurbanı

Kurbanlık hayvanlarda aranmakta olan koşullar gibi, adak kurbanı için bazı koşullar bulunur. Bu koşullar;

1 yaşını doldurmuş olan koyun veya keçi, 2 yaşını doldurmuş dana ya da manda, 5 yaşını doldurmuş deve adak kurbanı olarak kabul edilmektedir. Bunun haricinde 1 yaşını doldurmuş kadar gösterişli gözüken 6 aylık koyunlarda adak kurbanı kapsamına girebilir.

Sağlıklı, besili ve her işlevi tam olan hayvanlar kurban edilmesi için uygun niteliktedir. Bunların haricinde, yemini bulamayacak kadar şaşı olmayan, doğuştan boynuzu bulunmayan, hafif hastalıklı olan, kulaklarından bir tanesi delik ya da yırtık olan hayvanların kurban edilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Adak Kurbanı Ne Zaman Kesilmelidir?

Adak olarak kesilmesi gereken kurban, herhangi bir dileğe karşı adakta bulunduysa, dileğin gerçekleşmesinin ardından en yakın zaman içinde adağı uygulaması gerekir. Eğer istek ya da şartlara bağlı bir şekilde adak adamamış iseniz, herhangi bir istediğiniz zamanda kesilebilir.

Kırklareli’nde adak ve kurban arıyorsanız, bizimle iletişime geçebilir ve çiftliğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Ahmet AKGÜN

0543 605 7928