Adak Kurbanı Nedir?

Adak, bir bireyin bir konu ile alakalı olarak Allah’tan yardım istemek ya da bir sebep bulunmadan Allah rızasını elde etmek için dinen yapılması uygun olan bir ibadeti yerine getireceğine dair sözde bulunmasıdır. Adak kelimesi, anlam ve kapsam olarak sadece belli bir ibadet ya da gelenek ile sınırlı tutulmamalıdır. İbadet ve iyilik, salih amellerin hepsi adak konusuna dâhil olabilmektedir. Bundan ötürü kurban kesmek, adak kavramının sadece bir parçası olarak nitelendirilebilir.

Adak Kurbanı Ne Anlama Gelir?

Kurbanı adak olarak kesen kişi vacip işlemi yerine getirmiş olur. Eğer kişi, adak adarken bir şarta göre gerçekleştireceğini dilemişse ve bu şart gerçekleşirse adağını yerine getirmesi gerekir. Adak olarak kurban edilen hayvanın etinden, adak sahibi, ana, baba, dede ve nineleri, çocukları ve torunları yiyemezler. Bunun haricinde bir zengine de verilmemesi gerekir. Eğer kendisi yemek ister ya da bu sayılan kişilerden birine yedirme gibi bir düşüncesi varsa, o eti tartmalı ve rayiç bedeli yoksullara dağıtılmalıdır.

Kırklareli Adak Kurbanı
Kırklareli Adak Kurbanı

Kurban Bayramında Adak ve Akika Ortak Olarak Kesilebilir Mi?

Bir birey, Kurban Bayramı gününde hem adak hem de akika kurbanı, ayrıca vacip olan kurbana niyet edip büyükbaş olan hayvandan toplamda üç hisse alıp kesilse, kurban geçerli olur mu tarzında merak edilen konular bulunmaktadır.

Cevabını verecek olursak, Allah’ın niyeti olarak tüm kurban çeşitleri bir araya toplanarak kesilmesi uygundur ve herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Ancak bu kurbanı keserken, kurban tür adedine göre hisse almanız da önemli bir koşuldur. Tek bir hisse ile beraber birden fazla kurban çeşidinin uygulanması uygun olmaz ve vacip olan kurban görevi yerine tam olarak getirilmemiş kabul edilir.

Adak Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Örnek verecek olursak; araba aldığımda Allah’ın rızası için bir koyun keseceğim gibi bir niyette bulundunuz. Arabayı aldığınız andan itibaren adak kurbanı kesme yükümlülüğü altına girersiniz. Müsait olduğunuz bir zamanda ve en kısa sürede bu yükümlülüğü yerine getirmelisiniz. Yani kısaca adak kurbanı için zaman dilimini siz belirlemeli ve çok uzun süre bekletmeden yerine getirmelisiniz.

Kırklareli Adak ve Kurban ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ahmet AKGÜN

0543 605 7928