Akika Kurbanı Nedir? Ne Zaman Kesilir?

Kelime anlamı olarak Allah’a yaklaşmak anlamına gelen kurban, birçok vesileyi içinde barındırarak uygulanmaktadır. Kurban bayramında kesilmekte olan uhdiyye kurbanlarının dışında, başka zaman dilimleri içinde kesilmekte olan adak, akika ve şükür gibi kurban çeşitleri de bulunur. Bu yazımızda sizler için akika kurbanının ne olduğu ve ne zaman kesildiği hakkında bilgi vereceğiz.

Akika Kurbanı Nedir?

Akika kurbanı, yeni doğan çocuklar için şükür olarak kesilmekte olan kurban türüne verilen isimdir. Yeni doğmuş olan bir çocuğunuz var ise, şükretmek amaçlı olarak kesilen kurbana akika, Allah’ın size bahşettiği çocuk için kesilen kurbana ise şükür kurbanı adı verilir.

Akika kurbanı, Maliki, Hanbeli ve Şafii mezhepleri için sünnettir. Hanefi mezheplerine göre ise mubah, bazı kaynaklarda ise mendub olduğu söylenir. Akika Kurbanının kesilmesi için herhangi bir zaman dilimi bulunmaz. İstenildiği zaman kesilebilir.

Akika Kurbanı
Akika Kurbanı

Bunun dışında akika terimi, anne ve babaya isyan anlamlarını taşımasından ötürü, Peygamberimiz, bu kurban adını itaat ve ibadet anlamları taşıyan ”Nesike” terimi ile değiştirmeyi uygun görmüştür.

Akika kurbanı, Peygamber efendimiz tarafından bizzat söylenen bir uygulamadır. İbn Abbas’tan rivayetlere göre Peygamberimiz, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin için akika kurbanını kesmiş ve hadiste şöyle buyurmuştur;

”Her çocuk doğumunun yedinci gününde kendisi için kesilecek akika kurbanı karşılığında bir rehine gibidir. Akika kurbanı kesildikten sonra çocuğun başı tıraş edilerek ona bir isim verilir.”

Akika Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

İbn Rüşd tarafından verilen bilgiler ile beraber akika kurbanı, çocuğun doğmasının ardından ergenlik dönemine kadar kesilme zamanı olsa da, genel olarak doğumunun yedinci günü uygulanması daha faziletli olur. Aynı gün içinde çocuğa isim verilmesi ve saç ağırlığında altın ya da değeri kadar sadaka verilmesi uygun görülür.

Akika Kurbanını Kimler Kesebilir?

Akika kurbanı, çocukların babası kesebildiği gibi, babanın vekâlet verdiği herhangi birinin de kesmesinde bir sakınca bulunmaz. Peygamber efendimizin kendisi ve iki torunu için akika kurbanları kestiği de rivayet edilmektedir.

Tüm kurban ve adak ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ahmet AKGÜN

0543 605 7928