Büyükbaş Kurban Kesimi Nasıl Yapılmalıdır?

Müslümanlar için vacip kılınmış olan kurban ibadetini yerine getiren vatandaşlar, kurbanın nasıl kesileceği konusunda problem çekebilmektedir. Müslümanlar tarafından oldukça araştırılan bir konu haline gelen büyükbaş kurban kesimi, sizler için aşağıda yazdığımız yazı ile bilgi edinilmesine imkân sağlamaktadır.

Kurban Nasıl Kesilmelidir?

Kurban kesilmeden önce, ona nazik davranılması ve sürekli olarak sevilmesi, dinimiz tarafından uygun olan bir şeydir. Kurban edilme durumunda kesinlikle eziyet edilmemeli ve hayvana zarar verilmemelidir.

Kurban edilecek hayvan, ilk olarak kesilecek bölgeye götürülmeli, deve dışındakiler kıbleye doğru ve sol taraf üzerine gelecek şekilde, zarar vermeden yatırılmalıdır. (Kolay olması adına üç adet ayağının bağlanması tercih edilebilir.) Ardından kesecek olan kişi vekâletleri alarak:

“Allahü ekber, Allahü ekber, lâ İlâhe illallahü vellahü ekber, Allahü ekber ve Lillahilhamd. Bismillâhi Allahü ekber” der ve büyük ve kesmede zorluk çıkarmayacak bir bıçak yardımı ile boğazını keser.

Dinimize uygun bir şekilde kurban kesiminin gerçekleşmesi için hayvanın yemek ve nefes borusu, iki şah damarı da kesilmelidir.

Kurbanın kesilmesinin ardından Allah rızası kazanmak için iki rekât namaz kılınır, dua edilerek iyi dilekler edilir.

Kurban kesim vakti ne zaman başlar ve biter?

Kırklareli Büyükbaş Hayvan Kesimi
Kırklareli Büyükbaş Hayvan Kesimi

Kurbanın en doğru kesim vakti, bayram namazının kılınmasının ardından ya da bayram namazı kılınmayan bir yer ise sabah namazı vakti yani fecirden sonra gerçekleşmelidir. Hanefiler için bayramın son günü akşamına kadar kurban kesimi yapılabilir. Bu süre içinde her saat diliminde kurban kesmenin bir sakıncası yoktur. Fakat kurban kesimi için gündüz ve aydınlık saatlerin tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Şafi mezhebine göre ise bayramın 4. günü, güneş batımına kadar kurban kesme işlemi gerçekleşebilir.

Kurban kesimleri için yazımızın sonuna geldik. Yukarıdaki bilgiler ile beraber, Kurban bayramı vaktinde kurbanlarınızı dinimize uygun bir şekilde kesebilir ve vacip olan görevinizi en iyi şekilde yerine getirebilirsiniz.

Kurban kesimi için öncelik, hayvanın zarar görmeden ve incinmeden Allah rızası için kesilmesidir.

Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık alımı için bizimle irtibata geçebilir, istediğiniz zaman çiftliğimizi gezebilirsiniz.

Ahmet AKGÜN

0543 605 7928