Ev Ekmeği

Ekmek her zaman tartışılan ciddi bir konu olmuştur. Sağlık açısından fazlasıyla konuşulan ev ekmeği, enerji verici niteliği ile yaşamın sürdürülmesi için gerekli olan temel besinlerden biri olma özelliğini göstermektedir.

Ekmek, üretiminde kullanılan maya ve bu mayaya bağlı olarak uygulanan üretim şekline göre farlılık göstermektedir. İlk olarak dikkat çekmek gerekirse sanayi tipi ekmek üretimi bulunmaktadır. Bu ekmek tipleri içeriğine çok fazla bakılmadan ekmek diye adlandırılan veya genellikle sağlıklı denerek tüketilen ekmeklerdir. Ancak çoğu kişinin bu ekmek tipinin içindeki çeşitli katkı maddelerinden ve karışımlardan ne yazık ki haberi yoktur. İnsanlar sadece paketlerin üstündeki göze çarpan yazıların genellikle kurbanı olmakta ve bu ekmekleri sağlıklı zannederek tüketmektedir. Çavdar ekmeğinin, karabuğday ekmeğinin ve buğday ekmeğinin bu kadar kabarık ve yumuşak bir formunun bulunması tamamen içinde yer alan katkı maddelerinin başarısıdır.


Bunun yanında fırınlarımızda yapılan, sıcacık bir halde çıkan ve mis gibi kokan ekmeklerimizin de çok masum olduğundan söz edilemez. Bu noktada son zamanlarda yoğun ilgi gösterilen ev ekmekleri tamamen doğal yöntemler ile yapıldığından sağlılık ekmekler olarak nitelendirilebilmektedir.  

Sağlıklı Ev Ekmekleri

Ev Ekmeği
Ev Ekmeği

Ev ekmeği,  el yapımı ve katkısız olarak, geleneksel yöntemler ile üretilen ve üretimi oldukça uzun süren ekmeklerdir. Bu ekmekler içinde başka herhangi bir madde olmadan, tamamen katkısız şekilde un, su, tuz ve maya bulunmaktadır. Ev ekmeğinin asıl özelliği içinde doğal bir maya kullanılıyor olması durumudur. Birbirinden farklı mayalar elde ediliyor olsa da, un ve suyun sağlıklı birlikteliği bir maya için tam anlamı ile yeterlidir.

Ev ekmeği için ilk olarak doğal ve sağlıklı bir mayaya sahip olup, ardından bunu aktifleştirip, ortam sıcaklığına göre de en az 12 saat bekletmek gereklidir. Sonrasında hamurun çok iyi bir şekilde yoğrulması, katlamaların düzenli ve titiz bir şekilde yapılması, oda sıcaklığı ve buzdolabında mayalanması yapılmalıdır. Bu sayede ev ekmeği lezzeti ve doğal yapısı ile tüm insanların evlerine girebilecek niteliğe kavuşmaktadır.

Kırklareli’de yaşayanların da sağlıklı ev ekmeği tüketmeleri için Çiftlik Kasap & Şarküteri olarak kolları sıvadık. Sizler için katkısız ve tamamen organik ev ekmekleri üretiyoruz.

Kırklareli ev ekmeği satın almak için Karakaş Mah. Hasanpaşa Cad. No:7’de bulunan yerimizi ziyaret edebilir ya da 0288 212 41 00 nolu telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.