Kırklareli Köftesi Nasıl Yapılır?

Kırklareli köftesi yöre mutfağında ve özellikle esnaf lokantalarda en sevilen ve tercih edilen lezzetlerin başında yer alır. Lezzeti tüm yörede yayılmış olan Kırklareli köftesi özellikle son zamanlarda Bulgaristan’dan günü birlik giriş yapan turistlerin de fazlaca tercih ettiği bir lezzettir.  

Kırklareli köftesini lezzetli kılan püf noktaların başında etin seçimi öne çıkar. Kırklareli köftesi için doğal yayılış ile beslenen hayvanların etleri özenli bir şekilde seçilir. Et kesildikten sonra soğuk bir ortamda dinlendirilir. Bu sürenin en az iki gün olması gerekir. Köftenin hazırlık aşamasında mümkünse sadece tuz ilave edilir. Köftelerin hazırlanmasının ardından en az 4 ile 6 saat aralığında soğuk bir ortamda dinlendirilmesi gerekir.

Kırklareli köftesi hazırlanışında dikkat edilmesi gereken ayrıntılardan bir diğeri de ustasının ocak başındaki başarısıdır. Ayrıca iyi ve lezzetli bir köfte yenebilmesi için köftelerin ocak başında sürekli olarak takip edilmesi ve tam zamanında ocaktan alınması gereklidir. Doğru et seçimi ve kararında bir pişirme ile Kırklareli yöresinin meşhur lezzeti rahatlıkla yapılabilmekte ve tüketilebilmektedir. Kırklareli köftesinin yapılması için gerekli olan malzemeler ise şu şekilde olmalıdır.

Kırklareli Kasap Köfte
Kırklareli Kasap Köfte

Kırklareli Köftesi İçin Malzemeler: 

– Erkek dana kaburgasından 1 Kg kıyma. 
– Yarım ekmek.
– 1 baş ufak kuru soğan. 
– Çok az bir miktar tuz. 
– Çok Az bir miktar kuzu boşluğu.

Kırklareli Köftesi Hazırlanışı:

Yukarıda yer alan malzemeler iyice karıştırılarak kıyma makinesinden geçirildikten sonra dolapta 1 gün süre ile bekletilir. Bu sürenin ardından tanesi yaklaşık 18-20 gr aralığında olacak şekilde ana kıymadan koparılır. Tam yuvarlak olmayacak şekilde, hafif basık biçimde şekillendirilir.

Şekillendirilmiş bu köfteler buzdolabında bekletilmelidir. Tüketileceği zaman dolaptan çıkarılan köfteler odun ateşinde ve ızgara üzerinde pişirilir. Yağlanmış olarak hazırlanan ızgarada pişirilen köfteler, pişirilme esnasında kurutulmadan, yumuşak bir biçimde, yağı ile suyu köftenin içinde kalacak şekilde pişirilmelidir.

İyi et tercihi ve kıvamında hazırlanmış bir köfte harcı ile Kırklareli köftesi pişirmek oldukça basit olacak ve çok lezzetli bir tat yakalanması sağlanacaktır.  

Sizde evinizde lezzetli köfteler pişirmek istiyorsanız, kıymanızı Çiftlik Kasap & Şarküteri’den temin edebilirsiniz. Sizler için sunduğumuz kıymalar, Kırklareli köftesinin lezzetini yakalamanızı da sağlayacaktır.

İletişim: 0288 212 41 00