Organik Bal

Çağımızda en büyük sorunlardan bir tanesi kirliliktir. Buna bağlı bir şekilde canlıların nesillerinin tükenmesi ve doğadaki dengenin bozulması ile iklimlerde görülen sapmaların ekolojik yapı için oluşturduğu riskler gelmektedir. Her ne kadar konu ile alakalı çalışmalar yapılsa da kirlilik her geçen gün artmaktadır. Bu kirliliğin en büyük etkenlerden biri de gıda maddelerinin artık tam anlamı ile doğal bulunamaması durumudur. Günümüzde insanların doğal ve organik ürünlere yönelmesi bu alandaki taleplerin karşılanması için girişimlerin yapılmasına sebep olmuştur. Bal da bunlardan birisidir. Günümüzde organik bal bulmak bir hayli zordur. Bu sorunu asıl kaynağı ise balların çok fazla suiistimal edilmesidir.

Doğal olan ballar, dışarıdan herhangi bir katkı maddesi olmaksızın, çiçekten kovana ve kovandan sofraya gelen saf ballardır. Bir başka ifade ile hiçbir doğal olmayan müdahale olmaksızın arının tümünü kendinin ürettiği baldır. Organik bal, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen sertifika kuruluşunca balın doğal olduğunun gerekli inceleme ve denetleme analizlerinin ardından onaylanması kanıtlanmaktadır. Doğal ya da organik olarak adlandırılan balların her ikisi de aynı anlama gelmekte ve katkı barındırmamaktadır.

Kırklareli Organik Bal
Kırklareli Organik Bal

Organik olan ballar resmi sertifikalı olanlardır. Sertifikasız balın doğal bal olabilmesi için satıcısının niteliği ve güvenilirliği belirleyici etkendir. Güvenilir yerlerden alınan balların doğal olacağı konusunda kuşku bulunmamaktadır. Bu sebeple doğal bal tüketmek isteyen kişilerin kalite ve güven esasına dayalı işletilen yerlerden bal temini yapması gereklidir.

Bal Çeşitleri

Balların farklı çeşitleri vardır. Bunlar Salgı balı ve çiçek balı olarak adlandırılabilir. Çiçek balları arılar tarafından binlerce çiçek ve meyvelerden özler toplanarak yapılan ballardır. Salgı balları ise çam ve meşe gibi orman ağaçlarından elde edilen ballardır.

Çiçek ve meşe balı kapsamında tercih edilebilecek olan ballar, tamamı ile saf ve doğal olarak nitelendirilebilir. İçlerinde hiçbir şekilde yapay ya da katkı maddesi içermeyen bu ballar, şifa kaynağı olarak nitelendirilmektedir. Kişilerin bal alırken alanında markalaşmış ve kaliteli hizmet sunan yerleri tercih etmeleri sağlıkları ve kaliteli ürün tüketmeleri açısından son derece önemlidir.

Kırklareli’de doğal ve organik bal satın almak istiyorsanız, Çiftlik Kasap & Şarküteri’yi ziyaret edebilirsiniz. Sizler için seçtiğimiz ballar hem doğallığı hem de lezzetiyle ön plana çıkmaktadır.

Kırklareli organik bal satın almak için;

İletişim: 0288 212 41 00