Kurban Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Allah’ın rızasını kazanmak adına keseceğimiz kurbanlarda, herkes gücünün yetmiş olduğu kadar bir kurban alacaktır. Kurban Bayramı için alınan kurbanların Kur’an’da belirtildiği koşulları taşıması ise oldukça önemli bir konudur.

Her sene kutlamakta olduğumuz iki dini bayramdan biri olan kurban bayramı, imkânı bulunan kişiler için yerine getirilmesi gereken ve farz olan, Allah’a bağlılığı sembolize eden bir şeklidir.

Müslümanlar için kesilmesi uygun olan hayvanlar deve, sığır ve küçükbaş hayvanlardır. Her ne kadar kurban edilecek ırkları herkes biliyor olsa da, dinimiz için doğru bir karar vermek adına kurbanlarda bazı özelliklerin de bulunması gerekir. Bunlarla beraber kurban edilecek hayvanlarda aranacak özellikler;

Kurban Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kurban Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Besili hayvan canlı, hareketli ve ayrıca derisi parlak olmalıdır.
 • Kurbanlık hayvan seçmenin en pratik yolu elle kontrol etmektir. Hayvanın kavram noktalarına dokunduğunuz takdirde, hayvanın besili olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Eğer kavram bölgeleri etli ve dolgunsa hayvan besili ve kurban için uygun özellikleri taşır.
 • Besili hayvanın vücut çıkıntıları ve bel çukuru belirsiz olmalıdır.
 • Kurbanlık hayvanın gözleri ve burnu da kontrol edilmelidir. Eğer gözünde ve burnunda akıntı olan bir hayvan ise, tercih edilmemelidir.
 • Kurbanın sağlık raporlarının, dezenfektasyon belgelerinin, kulak küpe numarasının ve kimliğinin kontrol edilmesi bir başka önemli konudur.
 • Besili kurbanın kaburgaları elle dokunulduğunda hissedilmemelidir.
 • Nereden geldiği belli olmayan hayvanlar kurbanlık olarak tercih edilmemelidir.
 • Hayvanın sakat ya da topal olmaması hususunda kontroller gerçekleştirilmelidir.
 • Hayvanın hamile olmadığına emin olunmalıdır.
 • Hayvan satın alınırken mutlaka küpesinin bulunup bulunmadığına dikkat edilmelidir.
 • En son ise, kurbanın aşılarının tam olup olmadığı hakkında kontrol yapılmalıdır. Aşısı tam olmayan kurbanlar alınmamalı ve kesilmemelidir.

Yukarıda belirtilmekte olan özelliklere göre bir kurban seçmeli ve onu tercih etmelisiniz. Herhangi bir sağlık durumu bulunan hayvanların kurban edilmesi, dinimiz tarafından uygun olmamakla beraber dini gerekliliklerin yerine getirilmesi için kullanılamaz.

Ayrıca hem küçükbaş, hem de büyükbaş hayvanlarının kesilecek olgunluğa erişildiğini anlamak için dişlerini de kontrol edebilirsiniz. Eğer dişleri varsa ve çıkmış ise, yukarıda diğer özellikleri de karşılıyorsa, o kurban dinimiz tarafından uygun kabul edilir.

Kırklareli kurban ve adak alımlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tüm hayvanlarımız gerekli şartları karşılamakta olup, İslami usullere uygun kesim yapılmaktadır.

Ahmet AKGÜN

0543 605 7928