Kurban Eti Nasıl Dağıtılır?

Müslümanlar için vacip kılınmış olan kurban ibadetini yerine getiren vatandaşlar, nasıl dağıtılacağı konusunda sıkıntı çekebilmektedirler. Bayramın ilk günü, Müslümanlar tarafından oldukça araştırılan bir konu haline gelen kurban eti dağıtımı hakkında bu yazımızla bilgi vereceğiz.

Kurban etlerinin dağıtım yöntemleri kişinin durumu ve şartlarına göre farklılık gösterebilir. Diyanet İşleri Başkanlığı’na göre yayımlanmış olan kurban eti dağılımı sorusu aşağıdaki gibidir.

Kurban Etini Kimler Yiyebilir?

Kurban Eti Nasıl Paylaşılır?
Kurban Eti Nasıl Paylaşılır?

Kurban sahibi olan kişi, etinden yiyebilir ve bakmakla yükümlü olduğu kişilere de yedirmesinde bir sakınca yoktur. Fakat etin belirli bir miktarını da ihtiyacı olan kişilere dağıtmak zorundadır. Bu mezheplere göre farklılık göstermekle beraber, Şafii ve İbn Hazm’a göre bu vaciptir.

Yenilmesi ve dağıtılması konusunda herhangi bir kesin ölçü bulunmamakla beraber, dini olarak kurban eti üç ayrı parçaya ayrılır. Bir parçası kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişilere, bir kısmı zengin dahi olsa eş, dost ve akraba için, diğer son parça ise kurban kesme durumu olmayan fakirler için ayrılır.

Eğer bakmakla hükümlü olduğu kişiler kalabalık ve her zaman et alınma imkânı yok ise, kurban dağıtılmadan, evde de tüketilebilir.

Kurban sahibi kişinin, etten yiyip, ayrıca ikram etmesi ve de fakirlere dağıtması genel bir gelenek ve kural olup, ölçü ve şekil olarak çevrede yer alan imkânları göz önünde bulundurarak hareket edilmelidir. Bu durum ile beraber ibadet anlayışlarına uyması doğru olandır. Kurban eti kesimi yapıldığı bölgelerde, eğer dağıtım konusunda teşvik gerçekleştirilirse, ihtiyaç sahiplerinin bulunması adına başka yerleşim birimlerine de gönderilmesi mümkündür.

Kurban Derisi Satılmalı Mıdır?

Kurban, Allah rızası için kesildiğinden ötürü, derisinin de satılması caiz değildir ve ibadeti köreltebilir. Bu nedenle verilecek olan kurban derileri, herhangi bir gelir istenmeden ve beklenmeden gerçekleştirilmelidir.

Bu ürünleri isterse kurban sahibi evde kullanabilir, isterse de birilerine parasız olarak hediye verebilir. Eğer satmak isterse, parasını da bağışlaması gerekmektedir.

Kurban ve Adak ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ahmet AKGÜN

0543 605 7928