Kurban Kesmek Kimlere Farz?

Her sene kurban bayramı olduğu zaman, akıllara bazı soru işaretleri gelmektedir. Bu soru işaretlerinden biri ise kurban kesmenin kimler için farz olup olmadığıdır. Bu konu ile alakalı olarak gerekli açıklamaları en doğru yapan Diyanet İşleri Başkanlığı, internet sitesi üzerinden yayımlamış olduğu yazı ile beraber kurban bayramında sıkça sorular ile alakalı bir kılavuz oluşturdu. Son zamanlarda oldukça gündeme gelen ve merak edilen sorulardan biri olan kurban kesmek kimler için farz sayılmaktadır sorusunun cevabı için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Kurban Kesmek Kimler İçin Farzdır?

Kurban kesmek, aklı yerinde olan, ergenlik çağına ermiş, din anlamında zengin sayılabilecek mal varlıklarını barındıran ve mukim olan her Müslüman vatandaşın yerine getirmesi gereken ve farz olan ibadetlerden biridir. Temel ihtiyaçlar ve borç dışında 80 gr altın ya da değerindeki para, eşya gibi varlıklara sahip olan kişilerin kurban kesmesi farz kılınmıştır. Bunun dışında kurban için, mükellefiyeti aranan nisap üzerinden bir sene geçmesi gibi bir zorunluk bulunmamaktadır.

Kurban Edilecek Hayvanlar Hangi Özellikleri Taşımalıdır?

Kurban Kesmek Kimlere Farz?
Kurban Kesmek Kimlere Farz?

Kurban edilecek olan hayvanların, sağlıklı, organları eksiksiz ve besili olması gerekmektedir. Bundan ötürü, bir ya da iki gözü de kör, boynuzlarından biri ya da ikisinin kırık olması, dili, kuyruğu, kulak ya da memelerinin bir kısmı veya tamamının eksik olması gibi özellikleri taşıyan hayvanlar kurban edilemez. Fakat hayvan doğuştan boynuzsuz, şaşı, topal, kulağı kesik ya da yırtık ya da hafif hasta olması gibi durumlarda kurban edilebilir.

Ancak topal olan hayvanın gidilecek yere kadar gidememesi gibi durumlarda kurban edilmesi de uygun değildir. Bununla beraber hayvanların değerini düşüren niteliklere sahip olan kusurlar kurban için bir engel teşkil eder. Şafii mezhebine göre eğer yukarıda sayılmış olan kusurlar arasından birinin bulunması, uyuz hayvanların da yem yiyemeyecek kadar dişlerinin dökülmesi gibi durumlarda kurban edilmesi uygun olmaz.

Kırklareli ve civarında Kurban ya da Adak hayvanı arıyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ahmet AKGÜN

İletişim: 0543 605 7928