Kurbanlık Koç Nasıl Olmalıdır?

Kurban Bayramı’nda Allah’ın rızasını kazanmak ve vacip olan görevimizi yerine getirmek amaçlı olarak küçükbaş ya da büyükbaş hayvanları kurban ederiz. Kurban olarak koç kesecek kişilerin, en doğru koç seçiminin nasıl yapacağını ve bir koçta kurban olarak aranan özellikleri öğrenmesi için bu yazıyı hazırladık.

Sözlükte kurban terimi, Allah’a yakınlaşmayı vesile eden anlamları taşır ve dini olarak O’nun rızasına ermek için uygulanan ibadet durumudur. Belirli şartları barındıran hayvanları, dinimize uygun bir şekilde kurban edilmesi emredilir. Akıl sağlığı olarak sıkıntısı bulunmayan, bazı dini ölçülere göre varlıklı sayılan Müslümanların, Allah tarafından rıza kazanmak adına kurbanını kesmesi vacip kılınmıştır. Ayrıca kesilen kurbanın üçte biri kendisine, üçte biri yakınlarına, üçte biri ise ihtiyaç sahiplerine verilmelidir.

Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir?

Kurban kesilirken, dinimizce bazı yerine getirilmesi gereken özellikler bulunmaktadır. Bunlar;

Kırklareli Kurbanlık Koç
Kırklareli Kurbanlık Koç

Dini usullere uygun olması adına kesim yaparken hayvanın nefes ve soluk borusu, şah damarları kesilmelidir. Bu koşullarda yapılmakta olan kesimlerde, hayvanın omurilik kısmının da kesilmesi mekruh bir davranıştır.

Hangi hayvanlar kurban olarak kesilir?

Kurban edilmesi, dinimiz tarafından uygun olan hayvanlar;  koyun, keçi, sığır, manda ve devedir. Bunlar haricinde hiçbir hayvanın kurban edilmesi uygun değildir. Belirtmiş olduğumuz hayvanların kurban edilmesi için belirli yaşlarını doldurmuş olması gerekmektedir.

Kurbanlık Koç Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Kurban olarak koç hayvanını tercih etmişseniz, ilk olarak bir yaşını geçmesine özen göstermelisiniz. Eğer yazılan yaş sınırı geçmiş olmasına rağmen kontrol amaçlı baktığınızda süt dişleri çıkmamış ise, herhangi bir sorun olmayacaktır. Bunun haricinde 6 aylık olan koçlar, bir yaşında olması gerektiği gibi gösterişli ve yapılı olması halinde de kurban edilebilir.

Koçları kurban edeceğiniz zaman, birkaç kişi ile beraber değil, sadece tek bir kişinin vekâleti olarak kesilebileceğini de unutmamalısınız. Kesilme işlemi yapılırken hayvana eziyet etmemeli, dini usullere uygun bir şekilde kesim gerçekleştirmelisiniz.

Kırklareli küçükbaş ve büyükbaş kurban alımlarınız için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Ahmet AKGÜN

0543 605 7928